– Г-н Сотиров, как ще коментирате ситуацията, след като президентът Путин обяви, че Русия признава независимостта на Луганска и Донецка народни републики? Това ли стана повод за въоръжената операция в Украйна?
– Преди известно време споменах, че посоката на махалото в отношенията „изток – запад“ започва да се връща обратно и ако досега то вървеше от запад на изток, в момента е точно на обратно. Категорично може да се каже, че с еднополюсния модел на развитие на света се приключи. Колкото и да не им се иска на западните неолиберални политици и анализатори, обективните обстоятелства показват точно това. Налице са изключително мощни икономически, технологични и военни фактори, с които страни като Русия и Китай разполагат, и с които светът не може да не се съобразява. Този свят е променен и вече живеем във време на много полюсен модел за развитие на човечеството.
Осем години Русия полагаше усилия да се стабилизира обстановката в Украйна. През цялото време режимът в Киев, направляван от своите атлантически ментори, не само че не обръщаше внимание, но и продължи да тероризира мирните жители на двете области Донецк и Луганск, вследствие на което загинаха невинни хора, включително и деца. Всичко това се случва в Европа през ХХI век не само пред очите на Западния свят, но и с тяхната мълчалива подкрепа. В момента много ми е интересна и забавна реакцията им. Казвам интересна, защото да представяш националистите фашисти, които направиха преврат в Киев, избиха стотици мирни хора в Одеса, системно упражняваха геноцид над населението в Източна Украйна, да представяш тези за жертва, за мен това означава пълна загуба на морал в демокрацията. От друга страна ми е много забавно, защото да заплашваш със санкции като спиране на „Северен поток“ и достъп до финансовите пазари, при положение че Европа разчита на половината от необходимия й природен газ от Русия, САЩ консумират огромни количества руски нефт и газ, както и други стратегически суровини, е, меко казано, демагогия. Ето затова считам, че основание и условия за глобален военен конфликт няма. Тази ситуация ще се ограничи като един кратък регионален конфликт. Искам да подчертая, че всичко това можеше да бъде избегнато, ако бяха дадени гаранции, че Украйна няма да бъде приета в НАТО, на нейна територия няма да се разполагат ядрени оръжия, да се гарантира автономност на двете области и, забележете, те да останат в границите на държавата Украйна. Като се вземат предвид историческите и географски дадености между Русия и Украйна, това са напълно нормални и лесно решими претенции.
– Мирът в Европа на щика на руските оръдия ли се крепи?
– От историята добре се знае, че Русия никога не започва войните. Тя обаче винаги ги завършва. В момента не е по-различно. Началото на този конфликт е поставено с организирания от САЩ преврат през 2013 г. в Киев. Осем години по-късно, след като бяха изчерпани всички усилия за решаване на проблема чрез преговори, Русия влезе да защити своите хора и ще сложи точка на тихата гражданска война там. Нека се знае и добре да се помни, че тя никога не изоставя своите.
От друга страна си задавам въпроса кой има полза от това постоянно всяване на раздор между Русия и останалите европейски страни? По своята култура тя е европейска, по дух е православна, една част от територията й е в Европа. Нещо повече през последните три века Русия винаги е била сред основните фактори на европейската сцена и да искаш да бъде изолирана от Европа, при това в ХХI век, граничи с ненормалност. Какво би се получило, ако се задълбочат икономическите и културни връзки между ЕС и Русия? Според мен това би била една мощна икономически, духовна и социална Европа. А на САЩ и техните праотци от Великобритания дали би им харесало? Категорично смятам, че конфликтът в Украйна е заложен основно да удари по ЕС. Така че както преди 76 години Русия спаси Европа от кафявата чума, така и днес ще се окаже, че действията й са полезни за европейските народи.
– Реакцията на българското правителство как ще повлияе на по-нататъшните икономически отношения между двете страни?
– Вижте, Русия добре разбира геополитическата орбита, в която България е поставена от своя така наречен „политически елит“. Персонално към нас и държавата, и руският народ винаги са имали приятелски отношения и това няма как да не е така, защото много неща ни свързват. Наред с това обаче да не забравяме, че ние като страна сме равноправен и лоялен член на ЕС. В тази връзка, ако Европа продължава конфронтацията си с Русия, ако не предприеме действия по защита на своите интереси и продължава да се държи като васал на САЩ, то икономическите проблеми, породени от тази криза, ще ги усетим много сериозно и ние. На фона на ескалиращи и вече почти непосилни за много хора цени на храните и да се наложи да плащаме още по-скъп природен газ, ел. енергия и бензин, икономическата ситуация в страната ни ще стане много тревожна.
Паметната плоча на убитите от украинската армия донбаски деца
– Застрашена ли е сигурността на България и НАТО ли е гаранцията за нея?
– Във връзка със събитията в Украйна, според мен, категорично не е застрашена пряко сигурността на България. Ситуацията би се променила, ако в страната ни бъдат разположени ядрени или нападателни оръжия и системи. Тогава ставаме мишена и ще има сериозна опасност за нас.
Този въпрос има и друг аспект. За съжаление през последните години ние сами си унищожихме основните елементи, които формират националната сигурност на една страна. Реално в момента ние сме без силна и работеща икономика, без боеспособна и силна армия, без сериозно разузнаване и служби за сигурност. Така че погледнато от този аспект нашата сигурност е застрашена. Управниците ни обичат да цитират и се уповават на Член 4 от Договора за НАТО, но все ми се струва, че при определени геополитически договорки и обстоятелства може да изпаднат в ситуацията на днешния Зеленски. А и нека си припомним кадрите от летището на Кабул преди няколко месеца. Да разчитаме само на членството си в НАТО, като че ли не е много подходящо и сигурно.
– Чуват се, макар и плахи, гласове за референдум за членството ни в Натовския съюз. Какво е мнението на ПП „Русофили за възраждане на Отечеството“?
– Тези гласове ще стават все по-силни, защото обективните обстоятелства ще изискват да преразгледаме нашето участие във военните структури на НАТО. Светът е вече променен и наближава моментът, когато ще бъде изградена нова система за сигурност, в която ще бъдат заедно и Европа, и Русия. Така че предстоят интересни времена.
ПП „Русофили за възраждане на Отечеството“ сме обявили нашата категорична позиция за излизане на България от военните структури на НАТО. В тази връзка обмисляме една инициатива за иницииране на национален референдум, който да бъде посветен на проблемите на Мира. Нашата позиция е категорична и отдавна заявена, че България, Балканите, Европа трябва да бъдат зона на Мира. Нека се възползваме от възможностите, които ще ни предостави многополюсният свят и да се развиваме икономически, духовно и социално.