(БЕЗ) НАМЕСА

Запазване на Паметта за Победата над нацизма, като фактор за консолидация на Руския свят
Опитът на България

Запазване на Паметта за Победата над нацизма, като фактор за консолидация на Руския свят
Aвтор:  ППВО

10 Септември 2024

На 09 септември 2024 година в гр. Москва,  в чест на знаменателната дата, в „Дом русского зарубежья имени А. Солженицина „ се проведе международна научно-практическа конференция на тема : „Запазване на Паметта за Победата над нацизма, като фактор за консолидация на Руския свят: Опитът на България“. Конференцията бе посветена на 80 годишнината от победата над фашизма в България и на 5 годишнината от ареста на българските русофили.

Мероприятието бе организирано от ЯРОО Болгаро-русское общество дружбы „ШИПКА“.

Единствената организация от България, която уважи мероприятието и представляваше Страната на този форум, бе Политическа партия „Русофили за възраждане на Отечеството“ в лицето на заместник председателя и главен секретар Валентин Григоров. Той разви темата за нелепия арест на ръководството на НД Русофили, воглаве с Председателя на Движението Николай Малинов преди 5 години, като изнесе някои неизвестни факти около ареста. Част от говорещите припомниха това събитие в своите изказвания, като то бе застъпено и в по-голямата част от поздравителните адреси. „Уверено можем да кажем, че съвременното русофилство е съвременния антифашизъм.“ – изтъкна Валентин Григоров.

Конференцията председателства Здравко Димитров – Председател на Асоциацията за развитие на българската култура в РФ.

В президиума бяха и:

-Терьохин Сергей Филипович – председател на Ярославската областна обществена организация „Българо-руско дружество за приятелство „Шипка““

-Марина Юриевна Сорокина – ръководител на отдела по история на руската чужбина на „Дом русского зарубежья имени А. Солженицина“, кандидат на историческите науки.

Приветствени адреси поднесоха:

– Приветствено слово от представител на фондация „Руски свят“, прочетено от Татяна Вениаминовна Шличкова, заместник изпълнителен директор на фондацията.

– Приветствено слово от главния секретар на Международното движение „Русофили“ и почетен председател на Национално движение „Русофили“ – България Николай Малинов – прочетено от Валентин Григоров, главен секретар на ПП „Русофили за Възраждане на Отечеството“.

– Приветствено слово  от директора на фондацията на ветераните от дипломатическата служба Владимир Викторович Чхиквадзе, прочетена от Терехин. С.Ф.

– Приветствено слово от председателя на ОО „Съюз на приятелите на България“ Владимир Азаров.

Само и единствено за да се получи пълна представа за мащаба и значимостта на Конференцията представяме списък на докладите:

  • Съветско-българското бойно братство през Великата отечествена война. България и Русия – заедно срещу хитлеризма – Николай Малинов , генерален секретар на Международното движение на русофилите, почетен председател на Национално движение „Русофили“ (България)
  • Георги Димитров – първият разобличител на фашизма. Лайпцигски процес 1933 – Крум Димитров – следдипломен студент в Държавния икономически университет (Санкт Петербург).
  • Антифашистка и партизанска борба в България (1941-1944 г.) – Емилия Лазарова, доцент, доктор на историческите науки (България).
  • От изселването към съпротивата: руските емигранти в България през Втората световна война – Марина Юриевна Сорокина, завеждащ отдела по история на руската чужбина, „Дом русского зарубежья имени А. Солженицина“, кандидат на историческите науки.
  • Безкръвното навлизане на Съветската армия на територията на България и свалянето на фашистката власт през 1944 г. Маршал Толбухин. - Кебриков Михаил Дмитриевич, кандидат на историческите науки, доцент на катедрата по обща история в Ярославския държавен педагогически университет.
  • „9 септември 1944 г. е дата, преобърнала историята на България – Татяна Викторовна Волокитина, д-р на историческите науки, завеждаща Отдела по история на Източна Европа след Втората световна война на Института по славянски изследвания на Руската академия на науките.
  • Участие на Българската народна армия в разгрома на нацистка Германия. - Кляус Марина Петровна, кандидат на историческите науки, изследовател в Института по етнология и антропология на Руската академия на науките.
  • „Българският генерал Стойчев – единственият чуждестранен генерал на Парада на победата в Москва през 1945 г.“ – Ирина Юриевна Глинская, – доктор на политическите науки, доцент в Руския университет за приятелство на народите.
  • Съветски военни гробове и мемориали в България. Благодарност и спомен днес. – Воробьова Надежда Николаевна, кандидат на историческите науки, 3-ти секретар на Историко-документалния отдел на Министерството на външните работи на Руската федерация.
  • „Преоткриване на България: впечатления на съветските войници от България през 1944 г.“ – Никита Гусев, кандидат на историческите науки, научен секретар на Института по славянознание на Руската академия на науките.
  • Реч – Анатолий Викторович Щелкунов, дипломат, член на Съюза на писателите на Русия, – чете Сергей Михайлович Прохоров, член на УС на СНЦ „Съюз на приятелите на България“.

След докладите бе проведена една изключително интересна дискусия, в която взеха участие почти всички от присъстващите.

По този достоен начин в Москва българи и руснаци отбелязаха  80-тата годишнина от 9-ти септември 1944 г.

Тема България

Aвтор: ППВО

Русия 

на горе