Западът е във вечна война с Русия – люлката на православието и един от основните цивилизационни центрове. Наполеон бе прогонен, замениха го с Хитлер. Хитлер бе пометен, замениха го със Зеленски. Нивото пада, войната остава.
Наглостта, обаче, расте. Този път западната цивилизация воюва не отвън, а отвътре, от дебрите на руския свят. Избраха Украйна и я превърнаха в копие на нацистка Германия. Дариха я с Томос (духовна атомна бомба). Така, в лицето на Специалната военна операция, станахме свидетели на ново, неизбежно издание на Великата Отечествена война за Русия.
Наркоманът – корупционер все повече откача. Доказа го и в Давос през януари т.г. Следващата логична стъпка на Зеленски е да мобилизира леля си Урсула и кака си Калас, да ги залости и жертва на първа бойна линия срещу страшилището Путин.
Украйна наистина е полигон – претъпкан със западни, най-вече с американски мирни бомби. Полигон за утилизиране на стари оръжия и за тестване на нови. Славянските жертви (не) влизат в цената на западната войнствена политика. А фиаското на тази политика е очевидно вече и за децата. Украйна намалява, Русия нараства. Не само териториално, но и възстановява статуса си на Велика сила. Русия взема реванш от загубата на „студената война“.
Докато ЕС все повече е в менюто. Сам и с помощта на САЩ ЕС се сгромолясва. Опитът чрез Украйна да се легитимира милитаризацията на Запада е неуспешен.
Тръмп като че ли се усети и започна да взема геополитически завой. Конкуренцията (Китай, Русия, БРИКС) не е зад, а е на един ред със САЩ. Затова оставя горещият картоф на ЕС, за да продължи да изгаря на бавен огън. И сам се концентрира върху западното полукълбо.
Същевременно, завоят кара Тръмп да залита, да гледа на ООН-ския свят през лупата на виртуален тръмписки свят. Така се роди непослушното недоносче – Съвета за мир, като демиург на бъдещите международни отношения. А Желязков, т.е. Д.П. и Б.Б. са подхвърлените магнетични бебета на този съвет (фалирал преди пълнолетието си).
Веднага искам да напомня за друг, автентичен Световен съвет за мир (като висок обществен глас на планетата), ръководен от индиеца Ромеш Чандра. Добре си спомням началото на 1990 г., когато в Атина се проведе поредното негово заседание. За мен бе шанс да съм в българската делегация, водена от философа Георги Димитров – Гошкин. Но това е съвсем друга опера. Разликата между тези две покриващи се по име явления е от Земята до Небето, от Мира до Заплахата.
Предлаганият днес Съвет за мир на Тръмп е смокинов лист за агресивната американска външна политика. Даже нискоинтелигентните вождове на ЕС се разграничиха от това начинание, след като станаха на мушка на тази политика. А на въдицата се хванаха рибките Д.П. и Б.Б. Фиаското е тотално! Позорът – споделен.
УКРАЙНА – ПОЛИГОНЪТ И ФИАСКОТО НА ЕС И САЩ
Aвтор: д-р Иван Генов
Снимка: Редактор
28 Януари 2026
28 Януари 2026
Този текст не може да бъде препечатван и копиран в други медии без разрешение от редакцията на БРОД за България