Тази фраза се завърна с огромна сила и никой във Вашингтон не я прие лекомислено. Президентът Си Дзинпин активира отново историческото си послание, че „светът може да продължи напред без Съединените щати“ – изявление, което първоначално направи в разгара на войната между Израел и Иран, а сега резонира по-силно от всякога след срещата му на върха с Доналд Тръмп в Пекин.
На 14 май, пред Тръмп и американския дипломатически екип, Си се позова на така наречения „Капан на Тукидид“, за да попита дали Китай и Съединените щати могат да избегнат историческия сблъсък между една изгряваща и една залязваща сила.
Тълкуването беше незабавно: китайският лидер му казваше лице в лице, че Вашингтон вече не управлява сам.
Си напомни, че:
Преди 100 години Британската империя е контролирала над 20% от световното богатство и мнозина са вярвали, че слънцето над нея никога няма да залезе.
Преди 200 години Франция доминираше в Европа, а Наполеон се провъзгласяваше за безсмъртен.
Преди 400 години испанската корона властваше от Манила до Мексико.
Всички те, каза той, са се обявявали за незаменими и всички са били засенчени.
„Властта избледнява, влиянието мигрира, а легитимността умира в момента, в който се приема за даденост, вместо да бъде спечелена.“
Посланието идва точно в момент, когато Китай консолидира съюзи с Русия, разширява влиянието си в Близкия изток, Централна Азия и Африка и напредва със своя 15-и петгодишен план.
Докато Тръмп празнува „16 грандиозни месеца“ от своята администрация, Си посява най-неудобното съмнение за Вашингтон: еднополярната ера можеби вече е приключила и светът ще продължи да се върти, без да иска разрешение.
Източник: Brics.bg