КАУЗИ И ИДЕИ

МНОГОПОЛЯРЕН СВЯТ, ТРАДИЦИОННИ ЦЕННОСТИ, СИЛНА ДЪРЖАВА
Николай Малинов: Русофилството обединява

МНОГОПОЛЯРЕН СВЯТ,  ТРАДИЦИОННИ ЦЕННОСТИ,  СИЛНА ДЪРЖАВА
Aвтор:  Александър Симов

15 Май 2024

„Взалата можеха да се видят комунисти, монархисти, либерали, хора от целия политически спектър. Русофилството обединява. Това e нещо много голямо“. С тези думи генералният секретар на Международното русофилско движение обобщава част от най-важните си впечатления от втория конгрес на организацията.
Форумът се провежда на 26 и 27 януари тази година в Москва. Интересът към събитието е огромен. Делегатите са 124 от 77 страни по света. Гостите надминават 380 участници от 134 страни от цялото земното кълбо. Над 300 журналисти са акредитирани, за да отразяват работата на конгреса, а гостите от самата Русия са повече от 250 души.
Малинов смята, че организацията има с какво да се похвали като дейност и развитие за своето едногодишно съществуване. Нейното начало е положено на 14 март 2023 година, а само за 12 месеца движението се разраства двойно.(Структурите от 42 са станали 77) Всички руски медии отразяват подробно работата на конгреса, както и дискусиите проведени там.
Събирането на хора от цял свят ясно разрушава един от основните митове на западната пропаганда – че Русия се намира в изолация и няма приятели. Работата на форума доказва точно обратното.
В първия ден от втория си конгрес организацията прави специален фокус върху диалога за многополярността. „Тя дава възможност на много хора от цял свят да бъдат съпричастни на нашето движение.
Многополярността е нашият начин да заявим желанието си за промяна и да позволим на хора от стотици страни да се присъединят към нашата кауза, дори и когато не биха се обявили официално за русофили“, обобщава Николай Малинов. В своята работа той често се сблъсква с въпроса какво е да си русофил днес. Трудно можеш да не запомниш неговия отговор: „Смятам, че русофилите са тези хора, които са обичали Русия винаги, без значение кой е на власт в нея. Дали начело е Цар, Ленин, Сталин, Елцин или Путин – това е избор на руския народ. Но любовта към Русия не зависи от властта в държавата. Ние изграждаме организацията си върху хора, които обичат Русия, оценяват нейния принос в световната култура, история, подкрепят изразяваните от нея ценности“.

През тази година българското русофилство навършва 21 година. През това време то натрупва безценен опит. Организира събори, конкурси, възстановява паметници, поддържа културните връзки между двете страни. „Именно българското русофилство е първообразът на Международното русофилско движение. Именно в неговите недра възникна тази идея, която по-късно бе осъществена“, категоричен е Малинов.
За първи път той лансира тази идея на Ливадийския форум през 2018 година. Сбирката се провежда в Крим, в ливадийския дворец, където навремето тримата големи лидери Сталин, Чърчил и Рузвелт обсъждат бъдещето на следвоенния свят. На абсолютно същото историческо място идеята за Международно русофилско движение получава първите си контури. Ковид пандемията и съдебни ограничения забавят реализацията на идеята.
Пет години по-късно тя е реализирана в пълен обем. Може би това е причината напоследък да сравняват Николай Малинов с Георги Димитров. Както името на Димитров е символно по целия свят, така и сега, името на Малинов започва да става световноизвестно.
Да организираш хора от толкова много страни в една инициатива, това е нещо, което не се случва всеки ден. А, вероятно именно това усилие обяснява и вниманието, което руската държава обръща на инициативата.
Руският президент Владимир Путин праща специално поздравление до участниците във форума.
„Движението на русофилите укрепва, печели нови съратници и спира опитите на Запада да изолира Русия, помага за разобличаването на пропагандистките митове и помага в разпространяването на обективна информация за Русия зад граница“, казва Путин в своето послание.
В него той отбелязва специалната роля на движението за популяризирането не само на руската култура, но и за съхраняването дружбата и приятелството, която свързва руснаците с други страни по света, както и за помощта срещу опитите на колективния Запад да изолира Русия.
Специален участник на живо във форума е и руският външен министър Сергей Лавров. Виждайки пълната зала той констатира, че държавата му има приятели по целия свят.
„Ние защитаваме ценности, които са общи за всички световни религии и цивилизации. За всички здравомислещи хора е ясно – никой не може да попречи на държавите по света да си сътрудничат с Русия“, отбелязва още външният министър.
Писмо до русофилите изпраща и руския патриарх Кирил. В него той отбелязва голямата битка за защита на традиционните ценности, която водят нормалните хора по цял свят. „Истината за Русия е основното оръжие в нашата справедлива война, без което едва ли ще можем да стигнем до победата. И точно сега това оръжие стана особено важно и нужно“, пише в посланието си той.
Участниците в сбирката получават специален поздрав и от председателят на Съвета на Руската федерация Валентина Матвиенко. В залата то е прочетено от нейния заместник Костанстин Косачьов.
На своя втори конгрес Международното русофилско движение приема Устав и програмни насоки за своята бъдеща работа. Част от тях пак буквално са взети от опита на русофилското движение в България. Направленията са 7 – организационно, аналитично, „конкурси, фестивали и концерти, масово-обществена дейност, направление „Памет“, взаимодействие и връзки с обществеността. Именно с такива усилия българското русофилство не просто оцелява през годините, но успява да се превърне в траен и значим фактор.
Международното русофилско движение
избира и Съвет на ВИП-личностите, които да помагат на организацията. Сред тях могат да се видят внукът на Нелсън Мандел, внукът на Шарл дьо Гол, световноизвестният бразилски интелектуалец Пепе Ескобар и още много други имена, прочути по цял свят. Целта на този съвет не е рекламна. В него влизат хора, които съвсем доброволно искат да работят за една кауза и за ценностите, които стоят зад нея.
След пленарното заседание на 27.02.2024, конгресът продължава своята работа в три секции по следните теми:
• традиционни ценности, водена от Фабрис Сорлин от Франция и Сюлеймн Ндае от Сенегал;
• информационно-хибридната война, водена то Николай Малинов и Мария Захарова;
• миграцията в Русия, водена от Валдемар Герд от Германия (в организацията са постъпили запитвания от над 30 хил. души по този въпрос).

И точно тук стигаме до ключовия въпрос за русофилското движение – кои са ценностите, които стоят в неговата основа. „Три са основни опори на нашето движение – многополюсен свят, традиционни ценности и силна държава. Това е съсредоточието на нашият светоглед“, категоричен е Малинов по тази тема. За него точно тук се крие моралната сила на движението – „Защото ние сме на страната на истината. И за всеки от нас това е от изключителна важност. Когато си на страната на истината нищо не може да те смути“, обобщава генералният секретар нс Международното движение на Русофилите.
Сред останалите неща, които се случват на форума трябва да се отбележи идеята за събиране на над 1 млн. подписа от ЕС за снемане на санкциите срещу Русия и официално изразеното намерение 24 май да стане официален празник във всички славянски страни, както е в България и в Македония. В последните няколко години заради тази инициатива празникът на славянската азбука стана официален и в Сърбия, както и в Приднестровската република.

на горе