ЗАД НОВИНИТЕ

ЕВРОАТЛАНТИЧЕСКА ДЕМОКРАЦИЯ ИЛИ БРИКС?
Така Говорят Хората

ЕВРОАТЛАНТИЧЕСКА ДЕМОКРАЦИЯ ИЛИ БРИКС?
Снимка: kp yamu Jayanath
17 Октомври 2024

"...Конфликтът е неизбежен, защотоф е екзистенциален. Той е въпрос на живот или смърт и за двете враждуващи страни. Днес сме на прага на съдбовен исторически момент, когато една от тези две страни ще загине, или ще загинат и двете, а с тях и човечеството."

Едва ли все още има заблудени политици, които да не осъзнават, че англосаксонската „демокрация”, която САЩ налагат чрез НАТО и ЕС, е основана на принципите на крайния либерализъм и съвременния икономически неоколониализъм. Тази „демокрация” е представена като еталон за защита на човешките права, които тя самата погазва най-безцеремонно, ако не са в съзвучие с нейните финансови интереси. Всичко, което й носи печалба е демократично и всичко, което й пречи да трупа богатства е ретроградно и тоталитарно. Така Китай, който се развива по капиталистически правила, е обявен за неин враг номер 1. Причината не е неговата комунистическа партия, която от времето на Дън Сяопин на практика е загърбила комунизма, а икономическата му мощ и конкурентоспособност - завладяването на световните пазари.

И най-предубедените политически анализатори си дават сметка, че разширението на НАТО към Русия има една единствена цел – заграбването на нейните безсметни богатства. Затова бе пуснат в ход планът на известия американски философ Збигнев Бжежински, целящ отслабването на Русия, чрез противопоставянето й на многомилионна Украйна, за да бъде изтощена и ограбена. Целта е отстраняването на режима на Путин, който пречи на англосаксонските икономически интереси. Този подход е валиден на всякъде по света, където има такива интереси. Примерите са безброй. Универсалното решение е разпространението на „хуманната” англосаксонска „демокрация”. До тук всичко е просто и ясно. За проумяването му не са нужни задълбочени политически знания.

Въпросът е: какво ще се случи? Проблемът на англосаксонския модел е, че докато той възстановяваше хегемонията си след падането на берлинската стена, разчитайки на своята „непробиваема” противоракетна отбрана и на безбройните си военни бази, пръснати навред по света, Русия го изпревари в развитието на ядрените си носители. Именно със своите неуловими ракети тя държи днес запада във военен паритет. Всеки опит за военно надмощие над нея ще доведе до унищожение на живота на Земята, което не е в интерес на англосаксонските олигарси.

От друга страна обособяването на БРИКС, заплашва доларовата хегемония. Това без съмнение е във финансов ущърб на САЩ и неминуемо ще доведе до непредвидими сблъсъци на интереси. Логично е да се очаква Западът да съсредоточи огромни капитали в изграждането на надеждни противоракетни системи и всяването на раздор между страните, проявяващи желание да участват в БРИКС. Трудно е без надлежна информация да се предскаже до какво ще доведе противоборството между англосаксонския модел от една страна и Русия, Китай и симпатизантите на БРИКС от друга. Този конфликт е неизбежен, защото е екзистенциален. Той е въпрос на живот или смърт и за двете враждуващи страни. Днес сме на прага на съдбовен исторически момент, когато една от тези две страни ще загине, или ще загинат и двете, а с тях и човечеството.

Следва да се отбележи, в тази битка няма положителен или отрицателен герой. Тя е следствие на единството и борбата на противоположностите, което е основната причина за развитието на света.

   Този текст не може да бъде препечатван и копиран в други медии без разрешение от редакцията на БРОД за България

на горе