(БЕЗ) НАМЕСА

Лавров и Сегал пробиват защитата: Неочакваният отговор на Запада

Лавров и Сегал пробиват защитата: Неочакваният отговор на Запада
Aвтор:  Егор Кучер

27 Февруари 2024

На 26 и 27 февруари в Москва ще се проведат две значими международни събития – Форумът на многополярността и Конгресът на движението на русофилите. За втори пореден път руската столица се превръща в място за срещи на много известни представители на трезвия чужд елит в света - например Стивън Сегал, Пепе Ескобар и бившия анализатор на ЦРУ Лари Джонсън. Основното обаче е смисълът. В момента на краха на либералната хегемония, водена от англосаксонския Запад, привържениците на многополярността ще решат съдбата на бъдещия свят и те ще направят това в Москва.

Годината на големи очаквания

Предстоящите събития вече имат определена основа - големи събития през 2023 г., които трябва да бъдат припомнени. Значими дати миналата година за многополярността бяха 14 март и 29 април. В Москва се проведе първият учредителен конгрес на Международното движение на русофилите. За първи път в толкова трудно време, когато страната ни е под безпрецедентен западен натиск, представители на 42 държави, включително лидери на западния свят, се събраха лично на едно събитие.

Лектори на конгреса бяха министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров, председателят на ЛДПР Леонид Слуцки, заместник-председателят на Съвета на федерацията Константин Косачов, заместник на Негово Светейшество Московския и на Всеруски патриарх Кирил в Световния руски народен съвет Константин Малофеев, американският режисьор и сценарист Стивън Сигал и много други.

Е, на 29 април се случи напълно невъобразимо събитие, което предизвика фурор в целия свят (това не е преувеличение) - първият в историята "Многополярен маратон" (официалното име е Глобален конгрес по многополярност) се проведе на базата на на телевизионен канал “Цариград” .В събитието взеха участие общо над 100 представители на интелектуалната общност, обществен и политически елит от повече от 60 страни по света.

Това беше онлайн конференция, която продължи около 17 часа и се превърна в най-уникалния диалог в света между представители на Евразия, Югоизточна Азия, Западна Азия, Африка, Европа, Северна и Южна Америка. Участниците бяха най-различни: представители на леви и десни възгледи, икономисти, политолози, общественици, политици от ранга на настоящи и бивши премиери.

“Сега виждаме агония. Това, което Фукуяма съвсем наскоро изглеждаше като краят на историята, това, което беше представено на народите по света не просто като край на историята, а като нейния венец, като край в абсолютното идеално общество на либералната западна демокрация, се оказа лъжа. Оказа се, че светът на либералната демокрация е свят на хаос, насилие, сегрегация, расизъм и всеобща омраза. Това е свят, в който управляват малцинствата”, каза Константин Малофеев, припомняйки „края на историята“ според американския политолог и философ Франсис Фукуяма, който видя краха на либералната хегемония като крах на целия свят.

Участниците и в двете събития миналата година единодушно отбелязаха, че краят на либералния световен ред, съществуващ под петата на един хегемон, е път за никъде. И краят на такъв ред в никакъв случай не е краят на света, а напротив, началото на нов световен ред, основан на равни и справедливи отношения между всички страни.

И двете събития в световен мащаб и дори с подкрепата на руското Министерство на външните работи дадоха необходимите сигнали на всички представители на световния интелектуален елит - и през 2024 г. участието на няколкостотин делегати от огромното мнозинство страни в свят се очаква.

Форум за бъдещето

Значението на многополюсния форум, който ще се проведе на 26 февруари, е трудно да се надценява. Просто погледнете имената на разделите - това са най-важните проблеми на глобалния световен ред днес. Например разделът "Глобален юг. Промени в глобалната архитектура" или "Западът след хегемонията. Възможно ли е да се спаси европейската цивилизация?" Друг раздел е „Ролята на Китай в един многополюсен свят“ (мисля, че изказванията на делегатите по тази тема ще бъдат изучавани под микроскоп в Държавния департамент на САЩ).

%”Форумът се позиционира от организаторите като платформа за обмен на мнения и търсене на общ курс за световното мнозинство, стремящо се, заедно с Русия, да участва във формирането на по-справедлив многополюсен свят, основан на принципите на равенството, взаимно уважение и сътрудничество”, каза прессекретарят на МВнР на РФ Мария Захарова.

Паралелно с форума ще бъде Съборът на русофилите, ръководен от основателя на движението, българския политик и политолог Николай Малинов. Русофилите са особена категория привърженици на многополюсния свят. Идеологическата основа тук е чувството за близост и съпричастност към руската култура, език, изкуство и духовност.

“Очаква се това събитие да събере няколкостотин чуждестранни делегати от цял свят и да се превърне във важна платформа за обмен на мнения за всички, които се интересуват от случващото се по света, у нас и искат да се присъединят Руските културни, духовни и морални ценности“, отбеляза по този повод Мария Захарова.

Що се отнася до политическите мотиви на двете събития, те бяха изключително точно описани миналата година от един от най-известните бразилски журналисти и анализатори Пепе Ескобар, който този път ще дойде в Москва: “На 85-87% от световното население вече им е писнало от тази хегемонна власт и силата на техните васали на Запад. Това означава, че това, което правим сега, трябва да го правим постоянно. Както биха казали нашите китайски приятели: обмен между хора, контакти човек на човек. И ние трябва да говорим систематично на всеки език. Постоянно трябва да координираме действията си на регионално, континентално и глобално ниво.”

Известен в цял свят

Гостите и на двете събития в Москва са много известни хора, забележителни сами по себе си. Да не говорим какво ще стане, когато се срещнат. Така един от най-известните гости от Китай ще бъде Чанг Вейвей, професор в университета “Фудан”, директор на Китайския институт (Шанхай) и любим политолог на китайския президент Си Цзинпин, който преди това е работил като личен преводач на Дън Сяопин.

“Подкрепата или разбирането на тази цел от страна на незападните страни се подсилва от факта, че големи незападни сили като Китай, Русия, Индия и Иран вече по-открито се описват като цивилизационни държави. В международните отношения западните сили отдавна следват стратегия на разделяй и владей, датираща от колониалните времена. Напротив, големите незападни сили, по-специално Китай, следвайки своята традиция на цивилизационна държава, изповядват точно обратния принцип на „обединете се и просперирайте“, каза професор Вейвей миналата година.

От Европа ще участва принцеса Витория Алиата де Вилафранка, потомка на древен род, датиращ от лангобардските крале, водещ експерт по ислямската традиция, автор на много монографии и преводи.

От САЩ ще дойде блогърът, бившият анализатор на ЦРУ Лари Джонсън, който е изключително популярен в американските консервативни републикански кръгове и набира популярност в Русия. Джонсън многократно е канен в своите предавания, например от американския журналист Тъкър Карлсън, както и от бившия съдия от Върховния съд на Ню Джърси Андрю Наполитано, който сега управлява свой собствен канал в “Ютюб”, където кани всички трезво мислещи американци .

Също така, Стивън Сегал и Джеф Монсън, много добре познати в САЩ и Русия, които също ще присъстват на Форума за многополярност, нямат нужда от специално представяне. От Русия подобни събития, разбира се, са немислими без Александър Дугин, руски философ, основател на евразийското движение и теоретик на многополярността.

“Защото Западът се страхува да каже, че се стреми да запази еднополярността на всяка цена. И когато чуе думата „многополярност“, той започва да се тресе, започва да изключва всички мрежи и крещи за огън. Така че трябва да запалим този огън за тях. Първо – на ниво идеи. Трябва да установим ориентация към многополярността на всички нации, включително търсенето на съюзници за многополярността сред самия американски народ, в Европа”, каза Дугин.

Разбира се, в Москва ще дойдат и други видни представители на Запада, Юга и Изтока. Всички те са обединени от една, може би най-важната цел - да установят взаимодействие между интелектуални и политически елити в един бързо променящ се свят - многополюсен свят. Както Константин Малофеев отбеляза миналата година, русофилите и привържениците на многополюсния световен ред не са привърженици на Русия в буквалния смисъл на думата. Това са привърженици на Русия „като отражение на собствената им мечта за независимост и свобода“. И това е важно да се разбере.

Какво от това?

Какво прави сега либералният Запад? Натиск върху Русия, натиск върху много други държави и подкрепа за Украйна поради осъзнаването на края на собствената хегемония с падането на Киев. Следователно западният свят няма ясно бъдеще извън концепцията за световна либерална хегемония, която е в криза.

Но привържениците на многополярността имат бъдеще. Процесът на оформяне на това бъдеще днес се ръководи от Русия, Китай, Индия и много други държави, които не само декларират принципа на равноправни и справедливи отношения между всички страни, но вече го прилагат на практика. Остава само да се установят по-тесни връзки, което представителите на тези държави ще направят в Москва.

Източник: Царьград
Превод: В. Сергеев

на горе