ЗАД НОВИНИТЕ

ПСИХОБИОТИК психичната устойчивост
Изследване ефектите на Lactobacillus bulgaricus Първа Българска Военна Антарктическа експедиция

ПСИХОБИОТИК психичната устойчивост
Aвтор:  Авторски колектив

18 Ноември 2024

Авторски колектив Р. Недева1, Н. Владимирова1, Б. Медникаров1, П. Гинев2, М. Пенева3, Г. Александров3, Е. Бързашка4

Първата Българска военна антарктическа експедиция и ефектите на Lactobacillus bulgaricus DWT1 като психобиотик при екстремални натоварвания

Психобиотиците са живи бактерии, които могат да окажат ползи за психичното здраве като подобряват чревния микробиом на гостоприемника.

През 1822 г. „Бащата на стомашната физиология“ военният хирург Уилям Бомонд прави изследвания за взаимовръзката между състоянието на червата и емоциите и гнева на пациентите. През 2024 г. учени от Университета Вирджиния, Медицински факултет и Унивеситета Флорида публикуват експериментално изследване върху мишки, което доказва, че добрата българска бактерия Lactobacillus bulgaricus предотвратява появата на психични разстройства като депресия и тревожност.

Нова мисия и нови предизвикателства

За първи път военен кораб изпълнява логистични и научни задачи.
Екипажът е поставен под въздействието на  екстремални условия в продължителен период от време.

Специфика на морската професия

Предизвикателства: Престоят на Антарктида

• Климатични особености
• Природна среда
• Постоянно слънцегреене

Цел

Цел на настоящото изследване е да се установи ефектът на пробиотична формула, съдържаща Lactobacillus bulgaricus DWT1 и Streptococcus thermophilus DWT4, върху психичната устойчивост на екипажа на НИК 421 „Св. Св. Кирил и Методи“ по време на Първата Българска Военна Антарктическа експедиция.

Това изследване е част от проект „Изследване на имуностимулиращия и протективен ефект на пробиотична храна чрез проследяване промяната на физиологични и биохимични показатели и поведенчески реакции при екстремални ситуации на стрес“. Проектът беше проведен от Военноморско училище "Н. Й. Вапцаров", съвместно с Медицински университет "Проф. Д-р Параскев Стоянов" и Софийски университет "Св. Климент Охридски".

Задачи

Изследване на психологическото състояние на  членовете на екипажа преди заминаване.
Изследване на психологическото състояние на членовете на екипажа след завръщане.
Сравнение на резултатите на лицата, които употребяват пробиотична формула, съдържаща Lactobacillus bulgaricus DWT1 и Streptococcus thermophilus DWT4, с тези на  лицата, които не употребяват този пробиотик.

Материал

Обект на изследването са 23 моряци от общо 25-членния екипаж на първия български НИК 421 „Св. Св. Кирил и Методи“. Всички са мъже, като средната възраст е 36 години. Всички са на служба във Военноморско училище "Н. Й.  Вапцаров". От тях 7 са офицери. Всички изследвания се проведоха в каюткомпания от офицери специалисти психолози от Военноморско училище "Н. Й. Вапцаров" и лекаря на кораба – служител на ВМА София. Броят на изследователските сесии е 6.

Първата Българска Военна Антарктическа експедиция се провежда в периода декември 2022 –  май 2023 и включва плаване на НИК 421 „Св. Св. Кирил и Методи“ от пристанище Варна, България до Българската изследователска база „Свети Климент Охридски“ на о. Ливингстън, Антарктида, престой там и плаване обратно до Родината. Продължителността на експедицията е 127 дни.

Първата Българска Военна Антарктическа експедиция се провежда в периода декември 2022 –  май 2023 и включва плаване на НИК 421 „Св. Св. Кирил и Методи“ от пристанище Варна, България до Българската изследователска база „Свети Климент Охридски“ на о. Ливингстън, Антарктида, престой там и плаване обратно до Родината. Продължителността на експедицията е 127 дни.

Методи

  • Психологични въпросници за измерване на нивото на тревожност и депресия  на Цунг.
  • За оценка на нивото на Екстроверсия на личността и нейните фасети се използва въпросник, част от Neo-Pi-R.
  • За оценка на личността  към „Отвореност към нов опит“ и съответните фасети се използва въпросник, част от Neo-Pi-R. При въпросниците, част от Neo-Pi-R, се използва Ликертова скала за оценка. Въпросниците са стандартизирани за военна среда.
  • За изследване на съня се използва методиката Sleep Quality Assessment (PSQI). Анализът на получените данни от оценката качеството на съня се провежда с тест на Уилкоксън. Въпросите от анкетата са насочени към самооценка на качеството на съня.
  • Данните се обработват със статистическа програма SPSS 19. Проведен е непараметричен корелационен анализ по Spearman, тест на Уилкоксън.

Резултати

Преди заминаване участниците в проучването са изследвани по всички методики с цел да се определят по-точно качествата на личността (Топлота, Общителност, Асертивност, Активност, Търсене на вълнение, Позитивни емоции, Фантазия, Естетика, Чувства, Действия, Идеи, Ценности).

За рискови професии като полицаи, военни, пожарникари, моряци психологическият подбор на кандидатите за работа е много важен. Качествата на личността, които подпомагат нейното адаптиране и справяне в екстремни ситуации, могат да бъдат полезни на работодателите в избора на подходящи за определена дейност специалисти. Целта на оценката на личността е да се установи кои личностни качества имат отношение към успешната адаптация към промените и служат за буфер в стресови ситуации. 

Проучванията на влиянието на морската дейност и дългите плавания върху психиката на корабните екипажи акцентират върху проявата на тревожна и депресивна симптоматика сред членовете на екипажа поради въздействието на отдалечеността от семейството, липсата на разделение на работа от почивка, умората, емоционалното изчерпване и тежки условия, при това на ограничена площ.

При проведен сравнителен анализ на данните при изследваните лица от група А, приемащи пробиотик и група Б, неприемащи пробиотик по време на плаването, се установиха следните резултати:

  • При лицата от група А не се установяват статистически значими различия в измерените нива на тревожност и депресивност измерени двуразово преди заминаване и след завръщане ( Z- 1,415; p=0.157; Z – 2.202; p=0.0028).
  • При лицата от група Б се установяват статистически значими различия в нивата на депресия и тревожност, измерени преди заминаване и сравнението им с данните получени след завръщането им. (Z- 2.202; p<0.005; Z- 3.119; p<0.005)

Резултатите показват, че при завръщането си от Антарктида лицата от група А, които приемат пробиотична формула по време на пътуването, нямат увеличение на проявите на тревожност и депресия. Лицата от група Б, които не приемат пробиотичната формула, имат значително увеличение на проявите на тревожност и депресия.

Сънят е важен фактор повлияващ човешкото благополучие. Сънят се характеризира с особени цикли, вариращи от дрямка до дълбок сън, с интервали от уникален тип сън, при който са налице ярки сънища. По време на сън тялото се възстановява от физическата активност през деня и осъществява организация на умствените процеси. Качеството на съня има пряко влияние върху натрупването на умората. Натрупването на умора, хроничното недоспиване, може да доведе до повишена тревожност, депресивни състояния, инциденти и дори до отключване на психични разстройства. Все повече корабни компании правят анкета за качеството на съня на екипажите си с цел превенция и анализ на факторите на борда на кораба, водещи до проблеми за съня, както и тяхното контролиране.

Резултатите от изследването на съня показват наличие на взаимовръзка между състоянието на съня преди заминаването на екипажа и промените в съня след завръщане. Качеството на съня и неговата динамика пряко взаимодействат с нивото на натрупаната умора, напрежение и тяхната преработка на психично ниво.

Налице са статистически значими корелации между отделните айтеми при изследване качеството на съня и нивото на депресивност и тревожност.

Резултатите показват, че участниците в изследването от група А, които приемат пробиотик, в сравнение с тези от група Б, нямат увеличаване на проявите на тревожност и депресия и запазват качеството на съня си при екстремалните условия на плаването.

Изследването на ефектите на пробиотичната формула върху психиката продължават и по време на плаването на НИК 421 до Антарктида и обратно при втората българска военна антарктическа експедиция 2023-2024г., вече с нов екипаж, в който има и жени.

Изводи

Плаването на екипажа на НИК 421 Св. Св. Кирил и Методи по време на Първата Българска Военна Антарктическа експедиция е модел за изследване на ефектите на пробиотична формула, съдържаща Lactobacillus bulgaricus DWT1 и Streptococcus thermophilus DWT4 върху психичното здраве на хора, подложени на екстремални натоварвания и стрес.

Пробиотичната формула предпазва от поява на депресия и тревожност и подобрява физиологичния сън в условия на стрес.

Пробиотичните щамове от воден произход Lactobacillus bulgaricus DWT1 и Streptococcus thermophilus DWT4 поддържат оста черва-мозък, действат като психобиотик и поддържат психичното здраве.

Юбилейна научна конференция с международно участие „50 години медицинско образование и наука в Плевен“
01-03 ноември 2024


1 ВВМУ „Никола Йонков Вапцаров“, гр. Варна, ул. Васил Друмев 73
2 ВМА МБАЛ София, гр. София, ул. Георги Софийски 3
3 МЦ Евроздраве-България ООД, гр. София, ул. Русалийски проход 7
4 МУ -Плевен, Медицински колеж, гр. Плевен, ул. Св. Климент Охридски 1

   Този текст не може да бъде препечатван и копиран в други медии без разрешение от редакцията на БРОД за България

на горе