"След предсрочните избори ще има някакво правителство, което ще бъде много мъчително сглобявано от сегментирани части на българския политически елит, но той не може да роди нищо, което е жизнеспособно", прогнозира той и добави:
"Вярата, че една не много малка, но победоносна война ще реши проблемите на американската управляваща върхушка, е определяща днес. В името на това в България ще се правят всички усилия за съставяне на правителство, угодно на посолството на САЩ и на "Америка за България", което да е готово при първо намигане да обяви война на Русия и всички останали сили, които не са сигурни, че това е най-доброто за България".
Отново няма да сме на страна на победителите, категорично зави анализаторът.
По думите на Вацев не може да се намери реално противоречие между ПП, ДБ и БСП, "които са трите сили, за които се смяташе, че са готови да направят военновременно правителство, което при първи знак от американското посолство да вкарат България в открита война срещу Русия":
"Оттук произтича и главният геополитически проблем на деня - ще има ли русофобско правителство в София, или кабинетът ще бъде малко по-компромисен, по-умерен и по-отговорен".
Валентин Вацев смята, че между Демократическата партия (ДП) на САЩ и "Продължаваме промяната" (ПП) има подобие:
"ПП се ръководи от мотивацията на американската ДП. Те са леви радикали и леви либерали, те не са десни. Радикализмът е водещ в това правителство (на ПП, ДБ и БСП - б.р.) и най-важното е, че то е проамериканско и няма търпение да обяви война на Русия", посочи отново анализаторът.
Според международния анализатор "реално Русия воюва вече с НАТО, а официално и формално Русия воюва с прокси силата на НАТО - Украйна".
"В руското общество има един невидим, но яростен спор между партията на мира и партията на войната. ... Русия няма проблеми в своята военно-техническа победа в Украйна и има много големи проблеми от гледна точка на политическата си победи. Русия все още не е готова за политическата си победа над Украйна.
Руското общество не е хомогенно в това отношение. ... Средният управленски елит в Русия въобще не е сигурен дали иска тази война да се води и да се побеждава в нея. Тази руско-украинска война променя Русия вътрешно. Част от руското обществено мнение ясно осъзнава, че е дошъл момент, когато руската икономика трябва да преминава на мобилизационни релси. На власт в Русия е не Путин, а промишленият капитал".
Външнополитическият анализатор изказа мнение, че санкциите вредят не толкова на Русия, колкото на ЕС.
"Европейските управляващи структури са в геополитически мат и признават, че санкциите вредят на ЕС. Те нямат готовност да направят каквото и да е. Всички теглят към себе си, множат се центробежните сили. Европейското ръководство е в управленска, в историческа и идеологическа криза".